Deprem ve Yapılara etkisi

 

İnsanları öldüren deprem değil yapılardır." Gerçekten bu yer olayının insanlar üzerindeki

olumsuz etkileri hemen bütünüyle bina, yol,

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın son depremin ardından söylediği gibi; "İnsanları öldüren deprem değil yapılardır." Gerçekten bu yer olayının insanlar üzerindeki olumsuz etkileri hemen bütünüyle bina, yol, köprü, baraj gibi, insan eliyle kurulmuş yapılar aracılığıyla ortaya çıkmakta; yapı bulunmayan yerde insanlar açısından bir deprem zararı söz konusu olmamaktadır. Kırsal alanda, göğün altında yürüyen insanın yer yarılıp da içine düşmedikçe depremden görebileceği en büyük zarar "kıç üstü yere oturmak" olur. Bu bakımdan, deprem -temel- yapı ilişkisi çok önemlidir. Bu amaçla yapılar yüklere, dış kuvvetlere karşı dayanım ve taşıyıcı özellikleri yani inşaat mühendisliği yönüyle gözden geçirilecektir.

Devamını oku...

Tapu Bedeline Dikkat

 

Maliye Bakanlığı vatandaşlara tapu işlemlerinde gayrimenkullerinin gerçek değerini bildirmeleri için uyarıda bulundu. Müteahhitler daha düşük bedel gösterirse vatandaştan ihbar etmesini isteyen Maliye, eksik bildirim tespit edildiğinde cezası olduğunu da hatırlattı.Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre, bir süredir vatandaşlara konutlarının gerçek değerini beyan etmediği için ceza gönderen Maliye, şimdi de gayrimenkullerin gerçek değerinin bildirilmesi için harekete geçti. Maliye, “Risk almayın gayrimenkulünüze hak ettiği değeri verin” şeklinde uyarı broşürleri hazırladı. Tapu işlemlerinde gayrimenkulün gerçek değerinin beyan edilmesini isteyen Maliye, “Ayrıca beyanı gereken bir kazancın doğması halinde gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Doğru ve tam ödenmeyen tapu harçları alıcı ile satıcıdan ayrı ayrı cezalı olarak tahsil edilmektedir” uyarısını yaptı.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde “Tapu İşlemlerinde Gayrimenkullerin Gerçek Alım Satım Bedellerinin Beyanı” başlıklı bir bölüm açıldı. Ayrıca broşürler bastırıldı. Broşürlerde, vatandaşların risk almaması önerilerek, 4 uyarıda bulunuldu. Tapu harçlarının emlak vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden ödenmesi gerektiğinin vurgulandığı broşürde, şöyle devam edildi:

Devamını oku...

İmar'da Takas Dönemi

 

İmar Kanunu taslağına göre, vatandaşa ait olan ancak imar planında sağlık ocağı, okul, park, yol, pazar, ibadet yeri olarak görünen alanların Hazine’ye ait eşdeğer taşınmazlarla takasının önü açılıyor.Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, hükümet, özel mülkiyete ait olan ancak imar planında sağlık ocağı, okul, park, yol, pazar, ibadet yeri olarak görünen alanların Hazine’ye ait eşdeğer taşınmazlarla takasının önünü açıyor. İmar Kanunu taslağına göre okul, sağlık ocağı, pazar yeri gibi alanların kamuya geçişi sağlanana kadar plandaki kullanım amacına uygun olarak özel tesis yapılabilecek.

Devamını oku...

Kredi

 

Düşen kredi faiz oranları ile birlikte kira ödemek yerine ev sahibi olma düşüncesi ön plana çıkmış ve bu durum halk arasında mortgage olarak adlandırılan konut kredilerinin yaygınlığının gün geçtikçe artmasına yol açmıştır. Genellikle uzun vadeli ve yüksek tutarlarda kullanılan konut kredilerinde bir çok alternatifin yer alması çoğu zaman tüketicilerde tereddütlere yol açmakta ve neticede tüketiciler bütçelerine uygun olmayan kredileri tercih edebilmektedir. Konut kredileri kullanılırken kredi fazi oranı, vade süresi, komisyon ve masraflar gibi göz önünde bulundurulması gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır

Devamını oku...