Eğer hep aynı yerde oturmak size göre değilse, satın almayın.

Eğer en az 3-5 yıl aynı yerde oturmak sizi sıkıyorsa, ev satın almayın. Kirada oturmayı tercih edin. “İstediğimde satarım” düşüncesiyle ev satın almak sakıncalıdır çünkü ev alıp satmak masraflı bir iştir. Evi satarken karşıladığınız işlem maliyetleri ve masraflar, evi aldığınızda ödediğiniz toplam miktarı elde etmenizi engelleyebilir.

Konut fiyatları zaman zaman dalgalanmalar gösterdiğinden, fiyat artışlarının yanı sıra azalışlar da muhtemeldir. Unutmayın, evinizi satarken zarar da edebilirsiniz.

Finansal gücünüzün yeteceği bir evi satın almayı hedefleyin.

Kural, en çok 2.5 yıllık brüt gelirinize denk gelen fiyatta bir ev almanızdır. Online kredi hesaplayıcıları ile ne kadar konut kredisi kullanabileceğinizi hesaplayabilir, bunun üzerine birikimlerinizi katarak satın alacağınız konut için ayıracağınız bütçeyi belirleyebilirsiniz.

Ev mi, yuva mı?

Farkı ne? Ev fiziksel bir varlığı ifade ediyor: Daire, villa veya sıra ev. Yuva ise kendinizi huzurlu ve güvende hissettiğiniz, ailenizle paylaştığınız,sadece size ait sıcak, özel bir mekan.

Evle ilgili kararlar ekonomik, yuva ile ilgili kararlar ise duygusaldır. Bazen ikisi çelişebilir. Örneğin, manzaralı bir evi sevebilirsiniz, ancak onun kredi taksitlerini ödemekte zorlanabilirsiniz. Konut alırken aradaki dengeyi sağlamalısınız. Konut hem bütçenize uymalı, hem de duygularınızı tatmin etmeli.

Fiyat araştırmasını iyi yapın.

Satın alacağınız semtteki benzeri evlerin son 3 aydaki satış fiyatlarını ve konutta kullanılan malzemelerin fiyat seviyelerini araştırın. Fiyat pazarlığı yapın. Küçük bir pazarlık sırrı : eğer aşırı derecede hevesli görünürseniz, arzu ettiğiniz indirimi alamazsınız.

Çevredeki okulları araştırın.

Okul çağında çocuğunuz olmasa bile yine de çevredeki okulları araştırın. Bunun için google earth programını kullanabilir veya yaya olarak çevreyi gezebilirsiniz. Evi satmak istediğinizde, potansiyel alıcı çevredeki okul durumunu araştıracaktır. İyi okullara ulaşım kolaylığı olan semtlerde gayrimenkul fiyatları genellikle artma eğilimindedir.

Son kararı vermeden önce test sürüşü yapın

Satın almayı planladığınız evden işyerinize trafiğin yoğun olduğu bir saatte gidin ve seyahat süresini test edin. Ev bakmaya genellikle haftasonları gidilir. Haftasonu trafiği yanıltıcı olabilir. Ayrıca, semtte bir tur atıp, sizin tarzınıza uyup uymadığını kontrol edin.

Profesyonel yardım alın.

Satıcıyı değil sizi temsil eden bir emlak brokerini tercih edin. Ev bakma süreniz kısalacak, birinci elden bilgi alacaksınız.

Evi bir uzmana inceletin.

Satın almayı planladığınız konutu uzman bir kuruluşa veya bir mühendise incelettirin. Bu inceleme deprem mevzuatına uygunluk yanında, tesisatın durumu, çatının akıtıp akıtmadığı gibi konuları içermelidir. Çürümüş bir tesisat veya akan bir çatının getireceği tamirat masrafları evi satın alma maliyetinizi yükseltecektir.

Ev bakmaya çıkmadan önce kredinizi hazırlayın

Önceden kredi onayınızı almanız bütçe yapmanızı sağlayacaktır. Böylece, satın alamayacağınız evlere bakmanın sıkıntısını çekmezsiniz. Bütçenize uygun ve arzu ettiğiniz evi bulduğunuzda da, ciddi bir alıcı olarak güvenle pazarlık yapabilirsiniz. Konut kredisi için Google üzerinden bir kaç basit arama yapmanız yeterli olacaktır.

Yasal durumundan emin olun.

Avukat tutun ve size gösterilen konutla satın aldığınız konutun aynı olduğundan emin olun. Sizin bahçeniz diye size satılan yer aslında ihtilaflı bir hazine arazisi olabilir.

İpotek verecekseniz avukattan yardım alın; anlamadığınız belgeleri imzalamayın. İskan belgesi olmayan konutu almayın. Birçok banka, iskanı olmayan konuta kredi vermiyor.

Ev almadan önce büyük harcamalar yapmayın.

Mobilya veya elektronik eşya almak, pahalı düğün yapmak, lüks tatillere gitmek gibi harcamalardan kaçının. Tam tersine, ev almak için çok önceden tasarruf etmeye başlayın. Böylelikle daha yüksek peşinat verip, kredi tutarını ve ödeyeceğiniz faizleri azaltabilirsiniz.

Neden ev almalısınız?

Ev sahibi olmak hemen her ailenin hayalidir. Eviniz sizi yansıtır, evinizle gurur duyarsınız. Eğer tipik bir tüketici iseniz, ev, hayatınızda satın aldığınız en büyük yatırım kalemidir.

Eğer konut kredisi ile satın aldıysanız, bu sizi tasarrufa zorlar. Bazı insanların zorlanmadan tasarruf etme alışkanlığı yoktur. Kredi borcunuz azaldıkça ev sizin olacaktır. Ayrıca kiralık bir evde yapamayacağınız birçok tadilatı kendi evinizde yapabilirsiniz.

Konut fiyatları ve ekonomi.

Ekonomide işler iyi giderken herkes konut satın almak ister. Bu da konut fiyatlarını yükseltir. Ancak, maalesef, ekonomide işler her zaman iyi gitmez. Ülke ekonomisi kötü durumdayken kimse konut satın almak istemez. İşten çıkarılanlar artar.

Unutmayın, siz de işinizi kaybedebilirsiniz. Veya başka sebeplerle evinizi satmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda, alıcı bulmakta zorlanacağınızı ve muhtemelen evi zarar ederek satacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Krediyle konut satın alırken, bu senaryoyu da göz önünde bulundurun.

Evinizi sigortalayın.

Belki de hayatınızın en önemli yatırımını yaptınız ve bir ev satın aldınız. Bu yatırımınızı mutlaka sigortalayın. Sigorta poliçesinde ne tür riskleri kapsam dahilinde tutacağınıza karar verin ve sigorta tekliflerini karşılaştırırken kapsamlarının aynı olduğundan emin olun. Gerekirse bir sigorta brokeri kullanın. Poliçenizde deprem, yangın, hırsızlık gibi temel risklerin bulunduğundan emin olun. Sizin şartlarınıza uymayan riskler için ise prim ödemenize gerek yok (Örneğin, üzerinde hava koridoru olmayan bir şehirde oturuyorsanız, uçak çarpması poliçesine ihtiyacınız yok).